Оксана ТАБАЧЕНКО для «Урядового кур’єра»
АВТОЛЮБИТЕЛЯМ. З 1 січня 2013 року продавці транспортних засобів користуються новою пільгою. Тобто якщо протягом року реалізується один легковий автомобіль, мотоцикл або мопед, то платити податок не потрібно зовсім. Раніше в цьому разі податок становив 1% від ціни, вказаної в договорі купівлі-продажу.
Інші ставки не змінилися. Якщо за рік реалізуються два транспортні засоби і більше, то із суми доходів, отриманих внаслідок кожної наступної угоди, доведеться перерахувати в бюджет 5%. А якщо рухоме майно продає фізична особа-нерезидент, то застосовується ставка 15 (17)%, залежно від його вартості. Нерезиденти — iноземнi громадяни, громадяни України, особи без громадянства, якi мають постiйне мiсце проживання за межами України, в тому числi тi, що тимчасово перебувають на її території.
Ставка 15% застосовується, якщо загальна сума доходів, отриманих у звітному податковому місяці, не перевищує десятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного податкового року (тобто для 2013-го це 11470 гривень), якщо перевищує — 17%.
Деякі особи вказують в угодах занижену вартість, щоб мінімізувати податки. Та продавцям, які записують у документі фіктивну суму, доведеться поспілкуватися з податковими інспекторами. Адже, щоб поставити авто на облік у ДАІ, експерти визначають оціночну вартість транспортного засобу. І податківці разом з ДАІ перевіряють усі укладені договори купівлі-продажу вживаних автівок. Тому експерти рекомендують чесно і вчасно платити податки.
Що стосується звітності, то дохід від продажу автомобілів поточного року декларувати (в наступному році) не потрібно. Адже, як уточнили в контактному центрі інформаційно-довідкового департаменту податкової служби, коли договір купівлі-продажу укладається між двома фізичними особами, то документ засвідчується нотаріально після того, як нотаріус перевірить сплату податку. Також декларація не подається, якщо автомобіль продається через посередників (юридичну особу або фізичну особу — суб’єкт господарської діяльності), які є податковими агентами та, відповідно до законодавства, повинні стягнути податок із суми угоди.