Я проживаю в невеликому селищі Харківської області. Мій сусід, не маючи жодного дозволу, використовує землю, що йому не належить. Мало того, робить це безпосередньо біля ґрунтової дороги, яка веде до мого будинку, тож проїзд став вужчим, ніж мав би бути (на знімку). Я заледве проїжджаю на автомобілі до своєї хати. Скажіть, будь ласка, яка за нормативами повинна бути ширина дороги? Та як мені дати раду цій ситуації?
Віктор М.
Відповідає юрист Ярослав ГРУЩИНСЬКИЙ:
- Відповідно до Державних будівельних норм 360-92** "Планування і забудова міських і сільських поселень"( v0044481-92 ) ширина такого роду проїзду в селищі має становити щонайменше 3,5 метра.
Найперше, що потрібно зробити, щоб вгамувати сусіда-порушника, це звернутися до селищної ради, адже згідно зі статтею 158 Земельного кодексу України( 2768-14 ) органи місцевої влади наділені повноваженнями щодо вирішення земельних спорів.
Для цього необхідно написати та подати заяву. Для її розгляду встановлено чіткий строк — один тиждень. Спір розглядається за участю зацікавлених сторін, отже вас та вашого сусіда повинні завчасно повідомити про час і місце розгляду. Якщо ваш сусід не з'явиться, перший раз розгляд буде перенесено. Якщо це повториться вдруге, спір слухатиметься за його відсутності.
Ви як учасник спору матимете певні права, визначенні статтею 160 Земельного кодексу України( 2768-14 ). Наприклад, подавати усні та письмові пояснення, заперечувати проти доказів іншої сторони.
Після ухвалення рішення його письмовий текст передається сторонам. Зробити це селищна рада має протягом не більш як трьох днів.
Якщо втручання селищної ради не спонукає вашого сусіда до припинення порушення закону, ви можете звернутися з письмовою заявою до Державної інспекції сільського господарства, що має повноваження в сфері контролю за належним використанням земель. Якщо і це не дасть результату — завертайтеся до прокуратури.